Opencircuit LM2937-3.3V LDO Spanningsconverter - SOT223
Item number 55427 Brand Opencircuit Share Write a review
Description Links
The LM2937-3.3V is a simple 3-pin voltage regulator with an SMD SOT223 housing. The IC can supply up to 500mA and is suitable for a wide range of input voltages. The voltage regulator brings an input voltage between 4.3V and 26V to a constant 3.3V output.
Properties
Brand information
Brand Opencircuit
Other
Footprint SOT-223
Functionality
Position Voltage regulator
Type of conversion step down
Connection data
Input voltage 3,3 V - 26 V
Output voltage 3,3 V
Datasheet
Current 0,5 A