Pololu Glideforce LACT6-12V-10 Light-Duty Linear Actuator: 25kgf, 6" Stroke, 1.1"/s, 12V
Item number 54276 Brand Pololu Model 3646 Share Write a review
Description Attachments
Glideforce LACT6-12V-10 Light-Duty Linear Actuator: 25kgf, 6" Stroke, 1.1"/s, 12V.
This 12 V light-duty (LD) linear actuator with a 10:1 gear reduction can lift loads up to 25 kgf [55 lbs or 250 N] and can withstand static loads up to 250 kgf [550 lbs or 2500 N]. It has a maximum speed of 28 mm/s [1.1″/s] at no load and 23 mm/s [0.9″/s] at the maximum load. Limit switches at each end make the actuator easy to control over its full range of motion, and the worm drive ensures that the shaft will hold its position even when unpowered. This version has a 6-inch stroke and no feedback potentiometer.
Properties
Brand information
Brand Pololu
Model3646
Pololu
3 in external warehouse
Delivered in 5 to 7 days
Show volume discounts Free shipping! (NL) 30 days cooling-off Excellent service
Related products
Customer questions
Customer Reviews
Pololu Glideforce LACT6-12V-10 Light-Duty Linear Actuator: 25kgf, 6" Stroke, 1.1"/s, 12V Click a star to leave your review