Pololu Glideforce LACT4-12V-20 Light-Duty Linear Actuator: 50kgf, 4" Stroke, 0.57"/s, 12V
Item number 54286 Brand Pololu Model 2304 Share Write a review
Description Attachments
Glideforce LACT4-12V-20 Light-Duty Linear Actuator: 50kgf, 4" Stroke, 0.57"/s, 12V.
This 12 V light-duty (LD) linear actuator with a 20:1 gear reduction can lift loads up to 50 kgf [110 lbs or 500 N] and can withstand static loads up to 250 kgf [550 lbs or 2500 N]. It has a maximum speed of 14.6 mm/s [0.57″/s] at no load and 12.3 mm/s [0.48″/s] at the maximum load. Limit switches at each end make the actuator easy to control over its full range of motion, and the worm drive ensures that the shaft will hold its position even when unpowered. This version has a 4-inch stroke and no feedback potentiometer.
Properties
Brand information
Brand Pololu
Model2304
Pololu
13 in external warehouse
Delivered in 5 to 7 days
Show volume discounts Free shipping! (NL) 30 days cooling-off Excellent service
Related products
Customer questions
Customer Reviews
Pololu Glideforce LACT4-12V-20 Light-Duty Linear Actuator: 50kgf, 4" Stroke, 0.57"/s, 12V Click a star to leave your review